Ekipmanlarımız

Ekipmanlarımız

Facebook Twitter Google Plus

Test makinesinin tasarımındaki alttan ve üstten kapanan çift flanşlı sistemi ile emniyet vanasından glob vanaya, kelebek vanadan küresel vanaya her türlü vanayı aynı hassasiyette test imkânı sunmaktadır.

Kaynak ağızlı vanaların testleri de artık sorun değil. Önceden yapılan test edilecek vanaya flanş kaynatılması ile vananın test edilmesiydi ve bu vananın gövde bütünlüğünde zayıflamalara yol açmaktaydı fakat gelişmiş teknoloji sayesinde artık kaynak ağızlı vanalara tekrardan kaynak yapılmadan test imkânı sağlanmıştır. Enkosaş Bünyesinde bulundurduğu adaptörler ile kaynak ağızlı vanalara da her türlü testi yapabilmektedir.  Vananın adaptörleri mevcut olmasa bile yeni adaptör çok kısa sürede üretilip vanaya gereken bütün testler yapılabilmektedir.

Test makinesinin bir diğer özelliği ise vananın kullanıldığı hattaki ürün ile test yapabilme imkânıdır. Vana gaz hattında çalışıyor ise hava ile sıvı hattında çalışıyor ise su ile test imkânı mevcuttur. Dâhili kompresör ile 370 bar basınca çıkabilen test basıncı dâhili booster ile maksimum 690 bara kadar yükseltilebilmektedir. Dâhili kompresör olması basıncın hızlı bir şekilde elde edilerek testlerin kısa sürede tamamlanmasını sağlamaktadır.

Testlere müşteri tarafından istenilmesi durumda gözlemcinin de katılması mümkündür. Testlere katılmak isteyen müşterilerimiz veya gözlemcilerin gerekli emniyet tedbirlerini aldıktan sonra verilecek eğitime katılmaları ve eğitimin tamamlanmasının ardından testlere iştirak etmeleri mümkündür.

Ayrıca bilgisayar sistemi sayesinde vananın geçmiş bilgilerinin tamamı da sürekli kayıt altındadır. Müşterilerimiz isterlerse vananın geçmiş test değerlerini tekrar talep edebilir ve yeni testler ile karşılaştırabilirler. Enkosaş test ettiği her vanaya ait bilgileri arşivinde saklamaktadır.


- Yüksek kalite gövde malzemeleri sayesinde yüksek basınçta vana shell test imkanı
- Hareketli ve sabit bağlantı ekipmanları ile sıfır sızdırmazlıkla iki yönlü test imkanı
- Hidrolik silindir sistemi ile kolay montaj
- Klempler test tezgahındaki test edilecek valfleri sabitlemek için tasarlanmıştır.
- Klemp kolu, test edilen vanayı eş zamanlı ve eşit oranlı sıkıştırma için tasarlanmıştır
- Hidrolik kapama silindiri, oransal bir sıkıştırma kuvveti oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.
- Üst kapama ünitesi elektrikli motor tarafından hareket ettirilirilerek kolay montaj sağlar
- Test tablaları hidrolik silindire ve test tablasına tam merkezlidir. Bu sayede vana her zaman tam olarak merkezlenir.
- Test basıncı vananın üst ve alt test tablosu aracılığıyla verilir, bu sayede vana sökülmeden iki yönlü test yapılabilir.
- Test sistem Ünitesi hızlı su doldurma / boşaltma sistemi ile donatılmıştır
- Test edilen valftan su, depoya geri yüklenir.

Çaplara Göre Uygulanabilecek Basınçlar Tablosu

ÇAP DN - INC          

Kelebek- Küresel - Gate - Glob Vb.

Emniyet Vanası vb.

< 50 / < 2''         690 690
65 /  2½ '' 690 690
80 / 3'' 690 690
100 / 4'' 690 690
125 / 5'' 690 690
150 / 6'' 690 690
200 / 8'' 510 590
250 / 10'' 330 370
300 / 12'' 245 260
350 / 14'' 180 175
400 / 16'' 135 130
450 / 18'' 120 95
500 / 20'' 95 70
600 / 24'' 60 50

 

 

CRS Sistemi 

Dahili yazıcılı Bilgisayar Sistemi
3 tip sensör içerir. Basınç Ölçer , Sıvı akış ölçer , Gaz akış ölçer

Kurşun geçirmez Tip Dokunmatik Ekran

Doğrulama için ortam sıcaklığı ölçüm sensörü

Aynı anda iki basınç sensörüne bağlanabilen test sistemi testin en kesin sonuçları verebilmesi için elektriksel koruma devrelerine sahiptir.
Sıcaklık sensörleri sürekli olarak test ortamının ve test akışkanının sıcaklığını ölçer
Gaz akış ölçeri varsa vanadaki kaçak miktarının vana tasarımına uygun olup olmadığını ölçerek belgelendirir. Örnek Class III Tip vana

Sıvı akış ölçeri varsa vanadaki kaçak miktarının vana tasarımına uygun olup olmadığını ölçerek belgelendirir. Örnek Class III Tip vana
Seçilen vana tipi ve Test standartına göre test bitiminde CRS sistemi vana testini grafiksel ve matematiksel olarak gösteren bir sertifika üretir.

Üretilen her bir sertifika vana bilgileri - kullanıcı bilgiler - test bilgileri ve test grafikleri içerir. Her Sertifika sisteme kaydedilir ve kullanıcı tarafından sertifika üzerinde hiç bir değişiklik yapılmasına izin verilmez. Her sertifika kendisine ait bir seri numarası içerir.

 

Aktuator Test Sistemi 

Pnömatik ve elektrik kontrollü vana aktüatörleri. sistem vana donanımlarının çalışmalarını aktüatörlerle uyumlu hale getirmeyi sağlar ve aktüatörün tam olarak girişlere tepki vermesini sağlar. Sistem aktuatorleri test ederken standart signal üretmek için tasarlanmıştır

Ana fonksiyonları:

- Pnomatik Kontrol sinyali üretir 0 - 4 bar
- Pnomatik Kontrol sinyali üretir 0 - 7 bar
- Pnomatik Kontrol sinyali üretir 0 - 10 bar
- Pnomatik Kontrol sinyali üretir 3 - 15 psi
-  Elektrik Kontrol sinyali 4 - 20 mA
- Sabit aralıklı mA sinyali 4 - 8 - 12 - 16 -20 mA
- Değişken aralıklı mA sinyali 0 - 20 mA % 0,1 aralıklı
- 0 - 30 volt ayarlanabilir voltaj
- 24 V sabit voltaj

 

Dijital Kaçak Ölçüm Sistemi

Kontrol Vanaları üretildikleri standarta göre kapalı pozisyonda bir miktar sızdırma yapabilirler  Örnek tablo aşağıdaki gibidir. Vanaların bakımları yapıldıktan sonra uygun standartlarda çalıştığının tespiti için hassas akış ölçerler ile sızdırma testleri yapılması gerekir. 

Bünyemizdeki kaçak ölçüm sistemi sayesinde vananın standartlarına uygun çalıştığı birebir teyit edilmektedir.

Control Valve Leakage Classification - Overview

Leakage Class Designation Maximum Leakage Allowable Test Medium Test Pressure Testing Procedures Required for Establishing Rating
I x x x No test required
II 0.5% of rated capacity Air or water at 50 - 125o F
(10 - 52oC)
45 - 60 psig or maximum operating differential whichever is lower 45 - 60 psig or maximum operating differential whichever is lower
III 0.1% of rated capacity As above As above As above
IV 0.01% of rated capacity As above As above As above
V 0.0005 ml per minute of water per inch of port diameter per psi differential Water at 50 to125oF (10 to 52oC) Maximum service pressure drop across valve plug not to exceed ANSI body rating Maximum service pressure drop across valve plug not to exceed ANSI body rating
VI Not to exceed amounts shown in the table above Air or nitrogen at 50 to 125o F (10 to 52oC) 50 psig or max rated differential pressure across valve plug whichever is lower Actuator should be adjusted to operating conditions specified with full normal closing thrust applied to valve plug seat

 

 

Digital Akış ölçer sistemi 6 adet sensör içerir. Sensörlerin ölçebileceği akış miktarları aşağıda belirtilmiştir.

Electronic Flow Meter measuring range
Sensor I, cm3 / min 0 ÷11,0
Sensor II, cm3 / min 11,0 ÷ 110,0
Sensor III, Nl / min 0,1 ÷ 1,0
Sensor IV, Nl / min 0,83 ÷ 8,3
Sensor V, Nl / min 8,3 ÷ 83,0
Sensor VI, Nl / min 81,6 ÷ 816,0

 

 

Vana Lapleme Ünitesi

 

 

16'' e kadar olan gate globe ve emniyet  vanalarının laplenmesi için tasarlanmış sistemdir. 3 Tip lapleme diski içerir ve lapleme en kalından en inceye doğru kademeli olarak yapılır. (  hasar durumuna göre ) son kat yapılan lapleme ile ayna görünümlü yüzey elde edilir. Lapleme ünitesi vana üreticilerinin belirlediği lapleme sınırlarında lapleme yapılmasına izin verir. bu sayede üretici tarafından verilen limitler aşılmayarak vananın servis ömrü uzatılır. Lapleme vanaların uzun süreli kullanımı için en ekonomik çözümdür ve lapleme sonucu % 90 ve üzeri başarı sağlanır. ( hasar laplenebilir sınırlar içindeyse )

 

350 Bar Kompressor

Enkosaş bünyesinde bulundurduğu 350 Bar kapasiteli kompressör sayesinde vana testlerini en hızlı şekilde yapabilmektedir. aktif basınç kontrollü kompressör sistemi sayesinde ihtiyaç duyulan kadar basınç depolanarak testler esnasında eksilen basınç ta sürekli olarak tamamlanarak vanaların adetine bakılmaksızın kesintisiz test yapma imkanı sağlanmaktadır.

 

13 Bar Sistem Havası Kompressörü

Ä°lgili resim

Tek kademeli, vidalı, yağ enjekteli, hava soğutmalı, invertörlü (değişken devirli), Elektronikon grafik kontrol modülü, boşta sıfır enerji tüketimi, optimum vida kısma aralığı (%15-%100)
Referans şartlarda 3oC çiylenme noktalı kurutucu entegreli kompressor ile atölyemiz kesintisiz basınçlı hava kaynağına sahiptir.

 

 

Online Emniyet Vanası Test Ünitesi

Detaylı bilgi ve Online Test sayfamızı ziyaret etmek için Lütfen tıklayın 

 

Hattan sökülmesi mümkün olmayan kaynaklı Emniyet vanaları yerinde test edebilme

Flanşsız yapıdaki Emniyet vanalarını test edebilme

Yüksek hassasiyetli (0.25%)  basınç sensörleri (16-40-100-250 Bar) ve yüksek hassasiyetli (0,03%)  kuvvet sensörleri (200kg – 2000 kg) ile mükemmel test sonuçları

Kompakt ve hafif yapısı sayesinde her yere kolay taşıma imkânı

Enerji kaynağı kullanmadan test yapabilme imkânı

Üniversal Kitler sayesinde kolay montaj

Hat basıncı yokken bile vanaları test edebilme imkânı

 

 

Lazer Etiketleme Makinesi

 

Ä°lgili resimÄ°lgili resim

Bakımı yapılan her bir vana için yüksek çözünürlüklü lazer markalama ile yazılmış bir adet etiket vananın üzerine monte edilir. bu sayede müşterilerimiz vananın bakım tarihini test basıncını vananın etiket bilgilerini ve vanaya özel diğer bilgilerin de tamamını vana üzerinde ki etiketten kolayca takip edebilmektedir. 

 

Mobil Bakım Aracı

Enkosaş Araç filosunda bulunan Mobil bakım aracı ile saha servislerine yeni bir boyut kazandırmıştır. Tam donanımlı ekipman ve ekipler ile mobil aracımızla sahada en kaliteli servis hizmeti verebilmekteyiz. 

 


Aktüatör
Vana Kilidi
Teknik Servis
EnstrumanÇözüm